TOPlist

Základní škola Žižkov, Kremnická 98, Kutná Hora, 284 01, tel.: 327 512 175, fax: 327 512 028

Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

II. B v Muzeu čokolády

  • Jana Nedvědová

V pátek 8.11. se děti z II. B vypravily na velice zajjímavou exkurzi, podrobně nám ji popsala třídní paní učitelka...

Rodiče našeho spolužáka Honzíka nás pozvali do MUZEA ČOKOLÁDY a ČOKOLÁDOVNY na Komenského náměstí. Děti se nemohly dočkat, náš třídní maskot Zajda samozřejmě nemohl chybět. 

Bartošovi nám vyprávěli o historii výroby čokolády v kutnohorské továrně Lidka, která v meziválečných letech získala prestižní ocenění nejlepší čokoláda na světě. Dozvěděli jsme se, že Lidka vyráběla více než 5000 druhů bonbónů, zaměstnávala na 500 zaměstnanců a exportovala úspěšně do celého světa. Její chuť si oblíbila dokonce švédská královna a zdejší čokoládu si nechala z Kutné Hory dovážet na svůj královský stůl.

Také jsme zjistili, že se výrobu čokolády Lidka v Kutné Hoře podařilo této nadšené rodině obnovit. Čokoládovna už nemá 500 zaměstnanců, ale pouhé 2. Stejně jako zakladatelé továrny Lidka vyrábí čokolády od kakaového bobu až po tabulku a chtějí z těch nejkvalitnějších surovin vyrábět tu nejlepší čokoládu na světě.

Popisovali nám postup výroby čokolády, seznámili nás s jejími jednotlivými druhy také jsme ochutnávali... Všechny nás překvapila chuť 100%ní čokolády, zjistili jsme, že to už je příliš hořké. Proběhly nákupy a nakonec dostali zájemci semínko kakaového bobu, abychom si mohli vlastní kakaovník vypěstovat doma.

Děkujeme za pozvání! :-)

Markéta Štifterová 

Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání