TOPlist

Základní škola Žižkov, Kremnická 98, Kutná Hora, 284 01, tel.: 327 512 175, fax: 327 512 028

Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

IV. A v Chaloupkách

  • Jana Nedvědová

Týden od 22.11. do 26.11. strávili čtvrťáci z áčka v pobytovém ekocentru Chaloupky Kněžice, kde pro ně byl připravený výukový program Historie všedního dne. Že třída odjela, jsme považovali v dnešní době karantén za malý zázrak. Děti v Chaloupkách strávily nádherný týden, paní učitelka nám jejich program popsala velmi podrobně: 

V pondělí si museli tvrdou prací vybudovat osadu, stali se zedníky, mlynáři, pasáčky, kameníky a dřevorubci, večer si zahráli pantomimu z doby dřívější i dnešní. 

V úterý se probudili do prosluněného dne, aby si užili dětských radovánek a her z minulého století uvnitř i venku, protože od odpoledne začali rychle stárnout. Hned po obědě se vydali do světa na zkušenou, chlapci zamířili do lesů pokácet pár stromů a nadělat dříví, děvčata pak zadělala těsto na vynikající chlebánky a uvařila všem hrstkovou polévku k večeři, byla vynikající. Ve středu už byli dospěláky a vydali se podle mapy na farmu do vedlejší vesnice, kde si vyrobili sýr a máslo, také se naučili plstit ozdobičky, nakonec nakrmili  zvířátka. Večer je čekala pyžamová párty. 

Ve čtvrtek si děti jako padesátníci užili i nějaké záliby dospěláků - myslivce, ptáčníky, řezbáře a bylinkáře. No a večer se proměnili na lovce světýlek, čekala je noční bojovka. 

V pátek se jim vstávalo s problémy - bolely klouby, záda, jelikož se probudili  jako staříčci, sotva se vlekli, balilo se těžko a ten úklid, no trvalo to a nechtělo se..... Nakonec jsme si celý týden shrnuli povedenými prezentacemi a hurá domů za rodiči. Hned bychom to zopakovali.

Děti byly vzorné, celý personál Chaloupek je chválil -  lektoři  se prý nesetkali s kolektivem, který by vše udělal bez řečí a slov ....mně se nechce , uklízely, pracovaly, děkovaly, zdravily...

I za nás veliké poděkování dětem i paní učitelce, že se na akci v dnešní době s dětmi vypravila. 

Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání