Základní škola Žižkov, Kremnická 98, Kutná Hora, 284 01, tel.: 327 512 175, fax: 327 512 028
Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Fotogalerie 2024/2025
- Podle názvu vzestupně
- Podle názvu sestupně
- Podle data zveřejnění vzestupně
- Podle data zveřejnění sestupně

I. B na Hrádku
Středu 16. dubna před Velikonocemi si prvňáčci z béčka zpříjemnili návštěvou Hrádku. Děti se seznámily s velikonočními tradicemi a v dílničce si vyrobily krásnou ovečku. Přejí krásné Velikonoce všem! PaedDr. Olga Seifertová, Irena Brandejská DiS.

Velikonoce pod lupou
Když se řekne Velikonoce, většina si vybaví barvení vajíček. Naši sedmáci šli ale letos hlouběji – doslova až pod skořápku! V přírodopisu se pustili do podrobného zkoumání ptačích vajec. S lupami v ruce a pořádnou dávkou zvídavosti objevovali, z čeho se vejce skládá. Nechybělo ani porovnávání skořápek, pozorování blan a diskuze nad tím, co všechno se uvnitř vejce odehrává. „Nikdy by mě nenapadlo, kolik tajemství se skrývá v obyčejném vajíčku,“ řekl jeden ze žáků. A přesně o tom to bylo – probudit zvídavost a chuť objevovat svět přírody! Mgr. Iva Klaudová

Mezipředmětový projekt Lesson by Van Gogh Muzeum - VII. A a VI.A, VI.B
Zástupci pedagogického sboru, kteří byli v listopadu 2024 na job shadowingu v Holandsku v rámci projektu Erasmus+, získali inspiraci nejen v partnerských školách v Arnhemu, ale také v muzeu v Amsterdamu. Rozšířit obzory a propojit angličtinu se životem a dílem světově proslulého holandského malíře Vincenta Van Gogha si tak při výuce mohou i naši studenti.

Spolupracujeme s Filosofickou fakultou Univerzity Hradec Králové - dvoudenní program pro sedmáky a osmáky
V úterý 8.dubna přijeli na naši školu 16 studenti FF Univerzity Hradec Králové. Připravili si pro VII..A, VII.C a VIII. B workshopy o životě lidí v minulosti. Sedmáci se čtyři hodiny zabývali životem novověkého člověka, poznali, jak to bylo s uměním, módou, vědou, astronomií a jak se změnil svět po zámořských objevech. Se vším se seznámili prostřednictvím her a velice zajímavých aktivit. Osmáci se věnovali životu za první republiky. Po úvodních aktivitách a informacích o životě a politice v první republice následovala úniková vědomostní hra. Všechny děti se do práce velice aktivně zapojily a čtyři hodiny strávené se studenty s UHK si velice pochvalovaly.

Naše III.D je třída plná radosti, učení a zážitků
U nás, ve III.D, je pořádně živo! Zažíváme toho opravdu spoustu. V českém jazyce si hravě poradíme s vyjmenovanými slovy, pilně čteme zajímavé knížky a nebojíme se ani moderních technologií – interaktivní tabule je náš každodenní pomocník. V matematice si lámeme hlavy nad zapeklitými slovními úlohami, trénujeme dělení se zbytkem a často spolupracujeme ve skupinách. Zkusili jsme si také matematickou hru Mathesso, která nás moc bavila!

Akční Vyšehrad - IV. B a IV. C
V úterý 8. dubna žáci IV.B a IV.C vyrazili na exkurzi do Prahy, konkrétně na Vyšehrad. Cestování vlakem a následně metrem bylo pro leckteré žáky úplnou premiérou. Čas před naplánovaným programem využila každá třída jinak. Žáci z béčka se kochali nádhernými výhledy na Vltavu, Pražský hrad a jiná krásná zákoutí našeho hlavními města a trochu se vydováděli na krásném, tematicky laděném hřišti. Žáci z céčka využili čas k návštěvě Vyšehradského hřbitova - krátce se zastavili u hrobek známých a důležitých osobností českého národa, nakonec i u hrobky Slavín.

Velikonoční jarmark se nám moc líbil
V úterý 8. dubna proběhl v prostoru okolo školní družiny tradiční velikonoční jarmark. K vidění a koupi byla spousta jarních a velikonočních dekorací, bylo napečeno - perníčky, mazance, perník, upletené pomlázky, vyrobené krásné kraslice, zaseté osení a mnoho dalšího. Děkujeme našim dětským prodejcům i paním vychovatelkám, strávili tu ceké dopoledne a trpělivě se věnovali návštěvníkům jarmarku, i všem, kdo přišli, vybrali si z nabídky a přispěli na naši činnost finančně. Už se těšíme na Velikonoce!

Prvňáčci z béčka navštívili knihovnu
V pondělí 7. dubna se prvňáčci z béčka vypravili do městské knihovny, kde pro ně paní knihovnice připravily prohlídku celé budovy. Dostali se i do veřejnosti nepřístupných prostor ve sklepě, kde je umístěná vracečka knih. Prohlídka se všem velice líbila. PaedDr. Olga Seifertová, Irena Brandejská, DiS.

Veliké poděkování rodičům ve II. A
Třídu II. A navštěvují po celý školní rok pravidelně rodiče a vždy mají připravený pro děti moc hezký a zajímavý program. Čtou pohádky, tvořivě s dětmi vyrábí z papíru, vlny a látky, vyrobili s dětmi krásné svíčky z včelího vosku, naučili je šít na šicím stroji a vyrobit si látkový pytlík. Navíc přinesou vždy všem dětem dobroty a drobné dárky. Děti jsou z těchto návštěv nadšené a my moc děkujeme všem dospělým, kteří se školákům takto věnují a najdou si pro práci s dětmi volný čas. Mgr. Marcela Chroustovská

Čistá voda není jen tak! Děti ze IV. B a IV. C nahlédly do zákulisí úpravny vody
Žáci IV. B a IV. C se v posledním březnovém týdnu zúčastnili exkurze na úpravnu vody U Svaté Trojice. Během návštěvy se dozvěděli, odkud pochází voda, kterou pijeme, jak se čistí a jaký je její celý "cestovní řád" od pramene až po kohoutek. Děti si prohlédly jednotlivé části úpravny, sledovaly filtrační procesy a s nadšením pokládaly zvídavé otázky. Děkujeme pracovníkům úpravny za vstřícnost a zajímavý výklad. Vzhledem ke krásnému jarnímu počasí, které nám v den exkurze přálo, jsme si výpravu zpestřili i průzkumem okolí Bylan, kde jsme si připomněli významné archeologické objevy z doby prvních zemědělců. Mgr. Marie Škarková, Bc. Lucie Kubínová

Zapsali jsme budoucí prvňáčky
V pátek 4. dubna probíhal na všech kutnohorských základních školách zápis budoucích prvńáčků. U nás je to vždy hemžení po celé škole. Se zápisem pomáhá spousta našich ochotných dětí v pohádkových kostýmech, které mají určitě hlavní zásluhu na tom, že budoucí školáci vše absolvují beze strachu a obav a odnášejí si kromě diplomu a dalších dárečků i příjemné zážitky. Těšíme se s rodiči v červnu na viděnou na první společné schůzce a hlavně v září na budoucí školáky - Žižkováky!

Aprílová Praha - IV. A, IV. D
Třídy IV. A a IV. D se vydaly v úterý 1. dubna do hlavního města na exkurzi o historii, legendách a pověstech. Cesta vlakem a přesun metrem byly pro někoho standardním způsobem cestování, pro někoho zcela novým zážitkem. Procházka Vyšehradským areálem byla moc hezká. Z okolních hradeb se otvíraly nezapomenutelné výhledy nejen na Prahu, ale i na řeku Vltavu.

VII.B a VII.C na Pražském hradě
Sedmáci z áčka a céčka se ve čtvrtek 3. dubna vydali na exkurzi do historického centra Prahy. Z vlakového nádraží jsme pěšky zamířili k Pražskému hradu historickým centrem města. První zastávkou bylo Staroměstské náměstí, poté jsme pokračovali přes Karlův most, jehož výhledy na Vltavu byly dechberoucí, a zamířili na Malou Stranu. Na Pražském hradě nás čekal bohatý program – navštívili jsme Svatovítskou katedrálu a Starý královský palác, kde se psala česká historie. Nechyběla ani bazilika sv. Jiří, jeden z nejstarších kostelů na hradě, a proslulá Zlatá ulička. Celkem jsme nachodili přibližně 12 kilometrů, což nám umožnilo důkladně prozkoumat krásy historického centra a užít si krásné výhledy na město. Exkurze tak byla nejen poučná, ale i zábavná. Mgr. Kristýna Hurychová, Mgr. Kateřina Vyčichlová

Osmáci ověřují vlastnosti kovů
Viděli jste někdy hořet hořčík, víte jakou barvu má hořící síra, umíte připravit vodík, dokážete rozlišit ionty kovů podle zbarvení plamene? Osmáci z A a B si to v hodinách chemie vyzkoušeli, ověřili základní vlastnosti prvků a zároveň si zopakovali bezpečnou práci s chemikáliemi i laboratorním náčiním. Experimenty všichni zvládli bez obtíží a náležitě si je užili. Mgr. Hana Ratajíková

Nahlédli jsme do výuky angličtiny v sedmičkách
Během výuky anglického jazyka si žáci 7. ročníku procvičili poslechová cvičení zaměřená na svátky a tradice anglicky mluvících zemí, což jim pomohlo zlepšit porozumění mluvené angličtině. Součástí výuky byly také diktáty vět zaměřené na svátky, které podporují správný pravopis a rozšiřují slovní zásobu. Mgr. Kristýna Hurychová

Téměř celá škola si zahrála Mathesso
Už jste někdy hráli Mathesso? Že nevíte, co to je? My už ano, protože v pondělí 31. března si ho díky lektorům zahrála téměř celá škola. Je to zábavná matematická hra na principu pexesa, kterou vytvořila nadace Science 21, a která hravou a jednoduchou formou provází matematikou od základních principů až po pokročilou aritmetiku. Svou jednoduchostí nadchne už předškoláky, a širokou nabídkou pokročilejších úrovní zaujme i zkušené počtáře každého věku. Bavit se bude každý. A ani si nevšimnete, kolik se toho při něm naučíte! Nadace nám několik her věnovala, takže my hrát budeme rozhodně!

Březnové jednobarevné kolo ukončilo tříměsíční bádání čtvrťáků
Tříměsíční bádání, zkoumání a experimentování je u konce. V rámci třech kol se žáci ze IV. A seznámili s mnoha fyzikálními a chemickými principy. Březnové kolo bylo velmi náročné, ale bavilo nás asi ze všech kol nejvíce - vaření a příprava jednobarevné zdravé svačinky, výroba jednoduchých optických hraček využívajících nedokonalost lidského oka, nebo třeba mizející obrázek s využitím červené fólie.

Naše prvňáčky navštívili předškoláčci
V období před zápisem budoucích prvňáčků nás každý rok navštíví předškoláci z Mateřské školy Pohádka a Dačického. Stejně tomu bylo i letos, v závěru března. Děti si užily společné činnosti, odnesly si káču na trénink drobné motoriky a doufáme i samé dobré dojmy ze své budoucí školy. V pátek 4. dubna se na ně těšíme u zápisu!

Výtvarka v Sankturinovském domě
Máte rádi změnu? My, žáci VI. B a VII. C, rozhodně ano. Rádi jsme využili nabídky a užili si výtvarnou výchovu jinak a jinde. Tentokráte v novém galerijním prostoru v podkroví Sankturinovského domu. Prošli jsme si dům od sklepení, přes expozici alchymie až do podkrovního ateliéru. Edukační program na téma Bestiáře a mýtická zvířata v nás vyvolal myšlenky na tajemné příběhy, ve kterých vystupují draci, mýtičtí hadi, vlkodlaci, baziliškové a jiné potvůrky. Každý z nás tvořil vlastní mýtické zvíře volnou technikou, dal mu výtvarnou podobu a vymyslel název. Dokonce jsme svou činnost zvládli úspěšně odprezentovat. Nám se všechna dílka moc líbila. A jak se libí vám? Mgr. Irena Komárková

První pomoc u páťáků - vrstevnické učení
Naši páťáci si nedávno vyzkoušeli první pomoc při úrazu elektrickým proudem. Výuka probíhala formou vrstevnického učení. Někteří žáci totiž navštěvují kroužek Mladý zdravotník pod vedením Mgr. Jany Němečkové Růžičkové a využili své dovednosti, aby spolužákům ukázali, jak správně reagovat v krizových situacích.V áčku se resuscitace ujali Matěj Veselý, Katka Bruknerová a Katka Keclová, kteří předvedli postupy a bezpečnostní zásady při úrazu elektrickým proudem. V céčku vzala na sebe roli instruktorky a srozumitelně vysvětlila postupy resuscitace Anetka Kubínová.Tento způsob výuky ukázal, jak efektivní je učení mezi vrstevníky. Žáci se tak nejen naučili první pomoc, ale také si prohloubili vzájemnou spolupráci a komunikaci. Mgr. Iva Klaudová